JAK NA CHOVNOST?

Aby se z malé chlupaté koule stal chovný jedinec, tedy erdelík, který bude plodit štěňátka s průkazem původu, musí ujít dlouhou cestu. Kromě pravidelné úpravy srsti, která není právě snadná, musíte s erdelem podstoupit následující kroky:
1.– mezi 9.-15. měsícem věku se musíte s erdelíkem zúčastnit svodu mladých, kdy vám pejska prohlédne poradkyně chovu, zkontroluje, jestli má plný počet zubů, správný skus, kvalitu srsti a celkový vzhled.

Pokud by erdelík měl diskvalifikující vady – např. mu chyběl zub, varle nebo byl zcela netypický, bude z chovu vyloučen už na svodu mladých. Svodu se účastní mladí rozverní erdelíci, není se třeba této akce obávat, probíhá v přátelské atmosféře…

2. – po roce věku se musíte s erdelem zúčastnit rentgenu na dysplazii kyčelního kloubu, která se u erdelů pečlivě sleduje. Vyšetření není bolestivé, probíhá v celkové anestézii u veterináře. Výsledek tohoto vyšetření je pro chov podstatný. Pokud by dysplazie byla vyhodnocena posuzovatelem více, nežli 1/1, je pejsek pro chov nepoužitelný.

3. – musíte se s erdelíkem zúčastnit alespoň jedné národní nebo mezinárodní výstavy ve třídě dospělých (mezitřída, otevřená třída, pracovní třída), kde musí být ohodnocen jako výborný nebo velmi dobrý.

4. – a jako poslední krok je účast na bonitaci, kde je pejskovi na celý život zadán kód, kde se popisuje jeho vzhled a povaha. Jediné, co by erdelíka mohlo z bonitace vyřadit kromě exteriérových vad, je silná reakce na střelbu. Erdelové pro chovnost musí splnit věk 18ti měsíců, dříve se bonitace účastnit nesmí.


K chovnosti nemusí mít erdelové složenou žádnou zkoušku z výkonu, ale pokud složí jakoukoliv 300 bodovou zkouškou, bude jim za bonitační kód dopsáno ZK, což pejska opravňuje k zařazení do výkonnostního chovu.

Možná to vypadá složitě, ale všechny tyto kroky jsou pro chov erdelů důležité. Sleduje se povaha, exteriér i zdraví a tak pouze uchovnění jedinci dávají jistotu, že budou pro chov přínosem.

Chovatel vám ovšem nikdy nemůže stoprocentně zaručit, že vaše štěně bude bez vad, příroda je v některých případech mocnější nežli dobré chovatelovy úmysly, ale rozhodně máte jistotu, že chovatel pro kvality svého odchovu udělal maximum. A pro každého chovatele je rozhodně největší odměnou, když jeho štěňata úspěšně reprezentují na výstavách či plní zkoušky z výkonu…


Pokud si jste jisti, že svému novému psímu přírůstku poskytnete co nejlepší péči, vyhovíte jeho nárokům na pohyb, případně s ním zamýšlíte cvičit, a alespoň se pokusíte o jeho uchovnění, potom jste těmi správnými budoucími majiteli erdelteriéra. Pokud budeme v naší CHS mít štěňátka, prosím, kontaktujte nás.

Samozřejmostí je chovatelský servis (trvalý kontakt, pomoc při úpravě srsti, předvedení pejska na výstavě, pomoc a rady s uchovněním, složením zkoušek atd…).

Příspěvek byl publikován v rubrice O plemenu Erdel. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *