O ERDELECH

aneb NUTNÉ MINIMUM PRO NOVÉ MAJITELE

Pokud máte v plánu pořídit si štěně erdela, jistě jste si už v atlase plemen psů našli jeho základní charakteristiku, použití v minulosti a povahové rysy..


Pokud se nebudete zlobit, ráda bych v několika bodech případné nové „erdeláře“ upozornila na některé specifické vlastnosti erdelteriéra, se kterými se obeznámíte až při soužití s králem teriérů. Erdel je skvělý společník, domácí mazel, neohrožený hlídač, atlet, výkonný služební pes i záchranář, zkrátka jeho použití záleží jen na Vás. Není to pes agresivní ani dominantní, děti miluje a s domácím zvířectvem se též je schopen snést.
1)

Je to v podstatě ideál psa, ALE – za dodržení jedné důležité podmínky – erdel je pes pracovní, jedno v jakém smyslu. Každý den potřebuje aktivity typu dlouhých vycházek, výklusu u kola, výcviku na cvičišti, zaběhání si agility nebo vydatného zařádění si ve smečce jiných psů. Erdel je zásobárnou energie, která se musí každý den někde vypustit.
Nebála bych se pořídit si erdelteriéra do bytu nebo paneláku, ostatně já s erdelem v paneláku vyrostla, ale musíte si být jistí, že mu zajistíte dostatek pohybu ráno, odpoledne i večer. Dostatkem pohybu pro erdela rozhodně není odpolední půlhodinová vycházka kolem domu na flexi vodítku!

Pokud hodláte erdela vychovávat u domu se zahradou, věřte, že jen oplocený pozemek pro něj nebude dostatečným výběhem. Připravte se na to, že jestli si chcete zachovat zahradu v původním stavu, procházky s malým erdelátkem Vás stejně neminou. Taktéž zavřít erdela na celé dny do kotce je z mého pohledu nepřijatelné! Toto plemeno je velmi inteligentní a aktivní a při nedostatku jakékoliv činnosti velmi trpí a stává se často až destruktivním. Nemluvě o tom, že dlouhodobou samotou a odtržením od své smečky velmi trpí křehká erdelí dušička.

Zajisté, pro většinu lidí není možné se psem trávit 24 hodin denně. Erdel to brzy pochopí a přizpůsobí se Vašemu režimu dne – těch 8 hodin, co strávíte v práci rád prospí a po Vašem návratu se bude těšit na výše zmíněné aktivity.
2)

Erdel je prapůvodně pes lovecký a tyto pudy v dnešních erdelech zůstaly víceméně zachovány. Proto si musíte uvědomit, že vycházky do polí a lesů ve společnosti erdela vyžadují předchozí důslednou výchovu již od štěňátka. Jinak Vám erdel zmizí za prvním zajícem a Vy se budete klepat o jeho zdraví, aby jej nezajelo auto, vlak nebo nestřelil myslivec. Proto prosím skutečně tuto stránku erdelí povahy nepodceňujte a věřte, že při správném vedení lze lovecké touhy erdela snadno ukočírovat.
3)

Samostatnou kapitolou je erdelí povaha. Erdel je pes jednoho pána a rodiny, pro které je schopen položit život. Často bývá charakterizován jako paličatý, svéhlavý a velmi inteligentní tvor. Vše z toho je pravdou. Zároveň je to ale pes velmi vnímavý a citlivý na zacházení(tvrdé fyzické tresty by měly být tabu), který má skvělou paměť.

Proto se vždy dvakrát rozmyslete, jestli erdela za něco tvrdě potrestáte, vždy by to mělo být bezprostředně po prohřešku a vždy spravedlivě. Ukřivděný erdelteriér si je schopen kolem sebe vytvořit bariéru, přes kterou byste se časem mohli jen těžce dostávat..
Výše zmíněná paličatost se většinou projevuje odmítnutím vykonat určitý povel až do konce, či jeho naprostým ignorováním, proto je nutné při výchově i výcviku postupovat s erdelem velmi důsledně, ale laskavě, pokud možno formou hry. Erdel rád vymýšlí různé fígle, jak Vám zpříjemnit den a pobavit se na Váš účet.Malá štěňátka potřebují vždy svou hračkárnu – erdelátka se naučí hrát si se svými hračkami a nebudou Vám pak cupovat bačkory či okusovat gauč. Přitom ale vyjadřují svou lásku k Vám drobným okusováním Vašich končetin, což někdy může až zabolet.. V žádném případě malé štěně za tyto drobné „zákusy“ netrestejte,

stačí bolestínsky zakňučet AU a štěně samo si příště už intenzitu svého ohlodávání ohlídá..
Dorůstající erdel je občas roztěkaný, nesoustředěný, ale to po jeho pubertě přejde. Správně vychovaný dospělý erdel je pravým požehnáním, ohlídá Vám dům, byt, nepere se s jinými psy, k lidem je přátelský, klidně jej můžete vzít s sebou do restaurace nebo do hotelu na dovolenou…


4)

Na co nelze zapomenout, je úprava srsti erdela. Erdelteriéři se musí minimálně 2 – 3krát za rok vytrimovat, neboli se mu musí škubáním odstranit odumřelá srst. Toto trimování je nutné, nebo? erdel sám nelíná a pokud by se pouze stříhal, riskujete různé kožní problémy. Pokud se nehodláte s erdelem účastnit výstav, stačí se obrátit na psí kosmetický salón nebo se o tuto úpravu pokusit sami. Stačí si nastudovat příslušnou literaturu, zakoupit si kvalitní trimovací nože a pustit se do toho… Jinak byste erdela měli alespoň dvakrát týdně důkladně vyčesat kartáčem.Abych to shrnula – nechci rozhodně nikoho odrazovat od pořízení si tohoto úžasného plemene, naopak, mohu ho jen doporučit. Jen si, prosím, tuto koupi předem důkladně rozmyslete, erdel není pes pro každého a je nevhodný jako neuvážený dáreček k vysvědčení či vánocům!

Je zapotřebí specifického přístupu, trpělivosti a ochoty obětovat spoustu volného času. Erdel je plemeno zdravé, které se běžně dožívá vysokého věku 10 – 15ti let. Toto plemeno potřebuje velmi mnoho pohybu, denních aktivit a sportovního vyžití. Je nutná důsledná, ale citlivá výchova od nejútlejšího věku štěněte a pravidelná úprava srsti.

Velmi těžce snáší odloučení od své lidské smečky a případná výměna majitelů mu též vůbec nesvědčí.


Erdel je skutečným psím šlechticem se smyslem pro humor a věčně optimistickým názorem na život. Svou dobrou náladou a empatickou povahou Vám zpříjemní nejednu chvíli a bude Vám věrným společníkem po dlouhá léta… Takže Vám přeji mnoho krásných zážitků s plemenem, které Vás jistě chytne za srdce…

Příspěvek byl publikován v rubrice O plemenu Erdel. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.