Růženka – operace

3.6.2019

Člověk míní…

Růženka byla dnes na kontrole u veterinářů. Po deseti dnech od operace. A mně pořád běží v hlavě nějaké dozvuky, přemýšlím nad tím, co se vše tak rychle událo a zaznělo z některých stran. Po krásných výsledcích rtg byla Růžice přihlášena na výstavu. Na podzim svod a v klidu si pokračovat příští rok zkouškou a bonitací a v pohodě si dokončit uchovňovací proces. Krytí před třetím rokem věku Růženky nepadalo do úvahy, sama je ještě velké štěně (psychicky).

Před květnovou výstavou začala Růženka hárat začátkem dubna, přišlo mi to brzy po prosinci, ale což, aspoň to v pohodě stihne. No, tak ve zkratce – split estrus, v polovině května dohárala, sbohem výstavo. Pak nepěkný vaginální výtok, sono a diagnosa: děloha s náplní, nález na děložním hrdle, oba vaječníky s cystami. Možnosti? Veterinární konzilium na klinice se jednoznačně přiklonilo ke kastraci. A tak se i stalo, po kontrolních ultrazvucích, dalších konzultacích. Ve 20 měsících věku feny, po třetím hárání.

Po operaci, která neprobíhala úplně standardně, mi bylo opakovaně řečeno, že i vzhledem k operačnímu nálezu bylo dobře, že jsem se takto rozhodla a na nic nečekala. A to i dnes na kontrole. To rozhodnutí bylo ale hrozně těžké, složité a doposud jsem se s ním nevyrovnala. Byť vím, že to bylo správné, mrzí mě to a je mi to líto. Kvůli chovu rtw, kvůli Růžence, kvůli chovatelům. Dlouho si celou situaci ještě budu v sobě „chroustat“.

Jizvu má Růženec krásně zhojenou, teď ještě, aby správně srostla i uvnitř. Dnes pro jistotu zase kontrolní sono, rozbor moči. Klidový režim bude ještě pokračovat pár dní a pak uvidíme. Musím poděkovat klinice HK Vet, jmenovitě MVDr. Finsterlemu a MVDr. Kantovi za skvěle odvedenou práci a trpělivý přístup.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články o RTW. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.