AGÁTA IM MEMORIAM

17.5.2015 – Byla tu, není tu


V pátek to byly tři týdny, co jsme se museli rozloučit s Agátkou, nejstarší erdelicí, matkou Bazušáka. Bylo to těžké rozhodnutí a stále se mi po ní stýská, ještě dlouho bude.
Mnohem hůře ale snáší nastalou situaci a „mamiprázdno“ právě Bazušák. Až mě to samotnou překvapuje, jak moc jí byla Agáta tichou a nenápadnou oporou a zároveň i plnila funkci psychické šéfky naší smečky. Bazušák i po třech týdnech je takový… zmatený, ztracený, z uchechtaného Skřítka se stala méně usmívající se fenka, jako by musela najednou dospět? A které něco chybí.
Ano, má svou tetičku rtw, ale není to ono. Něco chybí.


Rtw tetička Amy je naopak velmi spokojená, ubyla jí mazlící konkurence. Čůza žárlivá se může hřát na výsluní pozornosti, když už jsou už jen dvě. I když sama někdy vypadá bezradně, když musí najednou řešit situace, které predtím řešila s nadhledem Agátka. Začíná svou žárlivost a takové to „Iáčkovství“ promítat i do vztahu s Bazuškou. To se mi samozřejmě nelíbí.
Takže nejspíš, aby bylo učiněno zadost žárlivým a usurpátorským snahám desetileté rotvice a aby erdelí Bazušák přišel na jiné myšlenky, bude nás o jednoho psa do plusu brzy. 🙂 Štěňátko přijede do smečky dvoupsí 6.6., zrovna na narozeniny Dorotky. Bude to dost odlišný tvor, žádný erdel, žádný rtw, myslím, že se bude pejsek holkám líbit. Koneckonců, sama Agáta nám ho poslala přes čmeláka. 🙂24.4.2015 Včera se uzavřela další kapitola mého života s jednou z mých milovaných fen. Pro Agátku kapitola poslední, během tří týdnů jsme si psaly příběh velmi rychlý, nečekaný a nevítaný. Agulko, chybíš nám všem už teď. Bolí mě Tvůj odchod, ale Tebe už nebolí nic, a to je podstatné. Těch 11 let za to stálo, bylas do poslední chvíle tvrďačka a prostě svá. Pozdravuj tam Dorotku a další. A řádně si tam podrbej svoje brčítko o stůl, gauč, nebo co tam pro vás mají, prožeň zajíce, ulov si svého čmeláka…8.2.2015 Dnes se Agáta dožívá 11 let. 🙂 Přeji jí k narozeninám zdraví, zdraví a nic než zdraví. Všeho ostatního má dostatek, spokojeně si ťape na procházkách, řádí se svou smečkou, misky se plní chutným masem a pokud má náladu, i důkladného pomazlení se jí dostane. Nutno říci, že po předloňské kastraci se frekvence mazlení i hrátek s ostatními velmi zvýšila. Je z ní usměvavá a spokojená babča. Kéž jí to vydrží ještě řadu let.

10.3.2014 Byli jsme na kontrole po operaci a Agáta byla pochválena, jak se pěkně hojí. Ještě pár stehů v tlamě je, ale rána je krásně srostlá, žádné problémy. Pacientka nejvíce ocení plný návrat ke své oblíbené stravě přírodní, tedy syrové maso/masité kosti/vnitřnosti a zelenina. Na granulích a mletém masu opravdu nebyla spokojená. Jen na kosti morkové a přetahování se si bude muset ještě asi měsíc počkat. Jsem moc ráda, že je tato etapa za námi a snad už další ošklivosti veterinární nenastanou.

27.2.2014 Agáta musela na stará kolínka navštívit psího zubaře. Ač neměla doposud se zuby jediný problém, o víkendu jsem si všimla, že po krmení pomlaskávala a byla nesvá. Prohlídka u veterináře potvrdila mé amatérské zkoumání Agátího chrupu, a to podélně rozštíplou horní M1 – až do dřeně (pro mě nepochopitelné, jak se jí to povedlo). Jiná volba, nežli extrakce stoličky a plastika dásně nebyla. Děkuji moc MVDr. Myškové z HKVetu za perfektně odvedenou operaci, která odhalila ještě zkaženou horní M2 na druhé straně, tento zub musel také ven. Je mi záhadou, jak Agáta mohla fungovat s takovým zubem, ač je titěrný, muselo ji to bolet. Nevšimla jsem si ničeho. Tak možná apel na majitele erdelích důchodců – nechte někdy zubiska preventivně prohlédnout veterinářem, opravdu důkladně. Agáta má zbytek chrupu v bezvadném stavu, bez zubního kamene, ale ty zadní stoličky se těžko prohlížejí, v erdelím úzkém brčku je mají důkladně ukryté.
Měla jsem strach z další narkózy, ale Agáta zákrok zvládla skvěle. Teď už jen, aby se jí velká rána v dásni správně zahojila, samovstřebatelné stehy rychle vstřebaly a ona se mohla plně zapojit zase do her se zbytkem smečky.

8.2.2014 Dnes slaví Agáta kulatiny, 10. narozeniny. Jako vždy jí přeji především pevné zdraví, které ji vloni trochu potrápilo. Na podzim musela podstoupit větší operaci – kastrace a odstranění jedné mléčné lišty (tímto moc děkuji za péči a skvělou chirurgickou práci MVDr. Finsterlemu z HKVetu). Věřím, že to byla její první a poslední zdravotní komplikace. Tak vše nej, Agáto! 🙂

8.2.2013 Rubriky „narozeniny“ u každé z fenek vyplňuji rok co rok moc ráda. Věřím, že budu moci stereotypně přát Ag i jejím sourozencům z E-vrhu Fargo Korak ještě mnohokráte. Takže, milá Agulko, nejen já přeji vše nejlepší k tvým 9. narozeninám, zdraví ať slouží a buď ještě dlouhá léta ta moje líbezná, první svérázná baba jaga. Těším se na další zápis v této kolonce. 🙂

8.2.2012 – Dneškem Agáta oficiálně vstoupila do řad psích seniorů. Tedy jen papírově, dle řádů výstav. Jinak zůstává neustále svěží, fyzicky i psychicky. Takže – milá Agáto, všechno nej k 8. narozeninám a zdraví ať slouží! Totéž přeji i všem ostatním E-čkovým Fargo Korakům. 🙂

8.2.2011 – Sedmé narozeniny Agáty.
Agátě táhne již na osmý rok? To není možné, je to sice dáma, ale rozhodně ne žádná budoucí veteránka. Snad Agátě zdraví a elán vydrží ještě mnoho let.

8.2.2010 – Šesté narozeniny Agáty.
Zase o rok starší, posíláme pozdravy všem sourozencům a ať zdravíčko slouží.

8.2.2009 – Páté narozeniny Agáty.
Dnes Agátka oslavila své 5. narozeniny. Prohnala důkladně na zahradě kocoura, smlsla masový dort z nejoblíbenějších druhů masa a zeleniny (nad rýží a rajčaty frkla a vyflusla). Pořádného výletu se jí dostane zakrátko, jen co se umoudří počasí a paničku opustí chřipka.
Takže milá Agáto – nejméně ještě jednu pětiletku ať strávíš s námi. Jsi osobnost osobitá, paličatá lady, když se přijdeš výjimečně pomazlit, vážíme si toho. Někdy morous, jindy slunce v duši. Tys ta první Aga Yaga, která byla inspirací pro název CHS, v útlém věku perpetuum mobile nespavé, škodivé, neustále asistující při všem a kradoucí věci. Přejeme nejen Tobě, ale i ostatním sourozencům z E vrhu Fargo Korak pevné zdraví a spoustu aktivních let, hrátek a lásky od páníčků.

8.2.2006 – Druhé narozeniny Agáty.
Ve středu oslavila naše erdelice Agátka (Era Fargo Korak) své druhé narozeniny. A oslavila je nadšeně a radostně, byla velmi významná a vědomá si své důležitosti.Dostala několik pískáčků, uzlů, ale hlavně svůj masový dortík složený z jatýrek, srdíček,

ledvinek, hovězího, kuřecího a příloh. Potřásli jsme jí tlapkou, a popřáli do dalšího roku spoustu zdravíčka a hlavně, aby nám společné plány vyšly. A pak následovala pochoutka největší – čerstvé telecí kosti. Samozřejmě jimi byly obdarovány všechny naše feny, aby žádná o nic nepřišla…

Druhý den jsme po narozeninových hodech vyrazily na psí běhací vycházku

s naší kamarádkou Maruškou a jejími maxi dogami – Edou a Pakem. Občas hrátky našich pesanů připomínají spíše koridu, ale hlavně, že jsou pejsové spokojeni a paničky si hezky popovídají.

Po náročném dni byla Agáta jak se patří znavena a chrupkala ve své typické pohodové poloze.

Tímto bych chtěla dodatečně pogratulovat k druhým narozeninám i všem ostatním sourozencům Agáty a popřát jim spoustu legrace se svými pánečky, úspěchy a bezva psí kámoše.

A ještě několik běhacích fotek naší smečky a dogoušů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články o erdelech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.