Ohlédnutí za rokem 2006

Jak ten čas letí… Za uplynulý rok se toho u nás ve psí smečce událo mnoho, něco bylo smutného, něco veselého.


Mezi ty velmi smutné události rozhodně patřil datum 7.4.2006, kdy byl z důvodu těžké nemoci ve věku 10 let uspán rotvajleří pan profesor Bernie Bohemia Rott-Box (CH ČR, DKK 0/0, ZM, ZVV2, IPO1,SChH1 – na fotu ten největší pejsek). Bernášek nám všem v srdcích stále chybí, bylo nám ctí prožít s takovým skvělým a vyrovnaným psem kousek života.

Ale naštěstí nás potkaly i radostné události:

19.4.2006 nám veterinář na ultrazvuku potvrdil, že erdelka Agáta je březí, a že se můžeme těšit minimálně na dvě štěňátka. Radost jsme měli my i majitelé krycího psa Ch ČR Arana Rokoali Holies, Koberovi. Agáta si své „těhotenství“ důkladně užívala, byla ve skvělé kondici po celou dobu a ke konci ji pěkně honila mlsná, trefit se do jejích chutí byl občas nadlidský úkon. Nakonec dne 23.5.2006 porodila dvě fenky – ta první měla porodní váhu 410 g, čili pořádný macek. Druhá fenka byla také krásná, ale narodila se bohužel bez známek života. Zůstala nám tedy jen malá Otesánková, vlastním jménem Alotria Aga Yaga, která rostla na mateřském mléce přímo kosmickou rychlostí, svou váhu zdvojnásobila již 5. den svého života.

Alotrie – nyní zvaná Árty, má od července novou skvělou rodinu Černých, kde se připravuje na záchranářský výcvik a kde vydatně řádí se svými psími tetičkami erdelkou Amálkou a jezevčicí Nessie.

Mladá rotvice Beatrice, neboli Amy oslavila 16.5. své první narozeniny – dostala, jak u nás bývá zvykem, pořádný masový dort a hračky. Magického dne 6.6.2006 oslavila své 6. narozeniny Dorotka – starší rtw, taktéž měla dort a hračky. S Amynou jsme se 18.6.2006 účastnili rtw svodu mladých, který Amy splnila.

Přes léto jsme měli napilno, věnovali jsme se nejprve vyrůstání Alotrie, pak jsme se jako každý rok účastnili výcvikového tábora ve Dvoře Králové n. Labem. Tam jsem se s Agátou pokusila o složení ZPU1, ovšem erdelka neměla svůj den a bojkotovala výcvik v dešti všemi myslitelnými způsoby. Ale zkouška je od slova zkoušet, že… Po Dvoře jsme si ještě zajeli zacvičit do LBC, kde nám příliš počasí nepřálo, ale i tak se tam udělal s fenami kus práce.

16.9.2006 jsme byli s Amynou na první výstavě – na Krajské výstavě v Liberci, kde dostala ocenění V2 a posudek „ 15ti měsíční fena, s velmi dobrou hlavou, úplný nůžkový chrup, výborný hřbet, dostatečně utvářený hrudník, postavení a zaúhlení končetin správné, výborný pohyb“. A 19.9. jsme s Amynkou jeli na RTG – a výsledek – DKK 0/2, DKL 0/0. Příští rok s ní máme v plánu bonitaci a snad již i nějakou zkoušku, zatím je to taková hopsavá treperenda, které je zatěžko posečkat někde v odložení pár minut…

S Amynou jsem se začala věnovat ke konci podzimu nové aktivitě – ježdění na terénní koloběžce.

Denně či obden (dle počasí) si vyrazíme na zhruba 8 km vyjížďku, nejdříve nám to vydalo tak na hodinu, dnes Amyna procválala trasu v rekordním čase pod 30 minut. Nikdy bych nevěřila, že i rotvajlera může tahání tak moc bavit, běháme po měkkém terénu, fenka jde úžasně nahoru s kondicí a jak nedávno podotknul páníček, který ji vzal na „obyčejnou“ 20 km vycházku – „zapomněla chodit a jen běhá a je k neutahání“. Děkuji tímto Lence a jejímu E-shopu ProPsy za trpělivost, se kterou nám pomáhala vybrat koloběžku i „tažná“ zařízení.

Také jsme se během roku byli podívat na erdelí akce – na jaře svod a bonitace, výstavy v Mladé Boleslavi, Hradci Králové a Praze. Možná příští rok s Agátou po dlouhé pauze zase na nějakou výstavu vyrazíme, aby se neřeklo. Její otrávený výraz je mi již předem jasný…

Na závěr bychom chtěli nejdříve poděkovat všem návštěvníkům našich stránek za přízeň (od spuštění stránek v listopadu 2005 se do konce roku 2006 sešlo přes 40 000 návštěv), dále popřát všem pejskomilům, pejskařům i psovodům mnoho úspěchů v další sezóně, ale hlavně porozumění a lásku pro čtyřnožce, ať Vám všem přinášejí tolik radosti, jako ta naše smečka. Krásný rok 2007 a ať to štěká!

Příspěvek byl publikován v rubrice Články o erdelech, Články o RTW. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.