TROLL DVOULETÝ

(1. 4. 2017)

Vořechovi jsou dnes dva roky, jak ten čas letí… Stále je to potrhlo pruhaté, nad míru mazlivé, akční, uječené a hysterické. Co se událo v jeho životě nového? Když začne línat, vyčešu z něj objemově snad druhého Vořecha. Ta jeho srst je strašlivý mezityp, něco mezi tvrdým a zapichujícím se chlupem a jemnou podsadou.

Jinak se toho událo docela dost. Spousta vycházek, v létě opět psí tábor a dovolená, ale nejvýznamnější změnou je, že Troldík přišel o svou „mužskou“ chloubu. Ano, absolvoval před Vánoci kastraci. Nikdy se mi moc nechce nechávat své psy kuchat, ale tady nebylo zbytí. Co se z jeho strany odehrávalo při hárání nejen domácích fen, to bych nepřála nikomu. Za ta dlouhá léta, co jsem měla x psů samečků, tohle byl naprostý unikát. Doslova hysterické záchvaty, jekot a štěkot a vřískot, takové tři v jednom… Odmítání žrádla a i zapomínání se napít… Ale hlavně, nemožnost se vyčůrat, tak moc velké napnelismy v těle a psychice Troldy panovaly. Po konzultaci s vetem, kdy mi bylo řečeno, že může jít o problémy s prostatou, jsem neváhala a „Pruhatý Nesmysl :-)“ (jak ho nazvala jedna kamarádka) byl objednán na operaci.

Předoperační vyšetření dopadlo dobře, což mě moc potěšilo, jak vidno, krmení přirozenou stravou nepřináší ani u tohoto člena smečky dlouhodobě žádné problémy. 🙂 A 16. 12. 2016 se šlo na věc. Měla jsem samozřejmě obavy, člověk nikdy neví, jak pes zareaguje na narkózu… Coby bonus jsem při jednom uspání Troldovi nechala udělat rtg kyčlí. O jeho podivné chůzi jsem psala dřív a byla jsem si jista, že dysplázku bude mít, dost silnou. A taky že ano, dle pana doktora zhruba 3/4, možná i 4/4, ovšem kupodivu zatím beze změn na chrupavce, čiliže bez artrózy. Výsledek mě nepřekvapil. Výhodou je, že Vořech je lehké konstituce, váží jen cca 23 kg. Stačí ho tedy držet ve štíhlé linii a osvalovat.

Večer po operaci a jeho probírání se z narkózy bylo náročné na psychiku. Troldík, věrný své hysterické povaze proplakal odpoledne, večer a část noci. Tenoučké bolestínské pískání se občas vystupňovalo do tklivé árie. Druhý den už bylo lépe a celkově jeho rekonvalescence probíhala velmi rychle, obzvlášť když porovnám kastraci psa a feny. Těch asi čtyř či pěti samovstřebatelných stehů na pindíkovi si nevšímal, takže žádné komplikace a po pár dnech už lítal zase jak pometlo.

Musím říci, že kastrace mu velmi prospěla. Sice stále klape zobákem nad značkami háravek, ale jinak i domácí feny zvládá při hárání v pohodě. Navíc se velmi zklidnil i ve svém jakémsi podivném drajvu, který asi pocházel z jeho neznámého původu a mixu rodičů. Měl totiž na podzim období, kdy se coby dospívající sameček neváhal do své tetičky rtw Amy pustit poměrně ve zlém kvůli hračce. Nebo na ni hučet kvůli žrádlu, když jen procházela kolem. Zkrátka, hlídal si své oblíbené zdroje a nezdráhal se kvůli nim otočit i do feny, která ho vychovala. Což mi přišlo opravdu přes čáru. Nějaký ten „bull“ v něm asi bude. Kastrace sice u něj byla ze zdravotních důvodů, ale díky operaci se i toto jeho chování upravilo a pravdu říci, všem se ulevilo.

Komu se ulevilo nejvíce, je asi erdelka Baz. Neměla ráda jeho vypjaté chování, kdy se řítil hlava nehlava, kdy se choval neomaleně. Nyní je ve vztahu s Troldou jak vyměněná, v klidu si jeho nálety koriguje, umí si na něj houknout a navíc si s ním i hraje?! Jakože opravdu hru na jemnou zakusovanou do krku, lapání tlapek, honění se po prostoru navzájem. Je krásné ty dva sledovat. Hrátky Vořecha s rtw tetou Amy stále spíš připomínají koridu. Když se začnou

přetahovat o hračku, kolemjdoucí člověk by řekl, že se tu dle zvuků odehrává rvačka vícero psů. 😀 Jo a co se hlídání týká, tak Troldík už je velmi spolehlivý hlásič záplotních bubáků. Má i docela přesvědčivý hlasový projev, takže ve spojení se svým „bojovým“ vzhledem dokáže vyděsit i pošťačku. 🙂

Trollovi líbeznému přeji k druhým narozeninám především zdraví. Všeho ostatního má snad dostatek, žrádla, hlazení, hraní si se smečkou, lítání a dalších aktivit. Troldíku, buď i nadále stále usměvavý a v dobrém rozpoložení. Jsem zvědavá, co řekneš letos na horkovzdušné balóny, až se první objeví. 😀

Příspěvek byl publikován v rubrice Troll von Tehov. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.