Malé zamyšlení

Fena s x zkouškami, plnochrupá, nůžkový skus, bez reakce na střelbu, zdravá, čisté rentgeny kyčlí i loktů, splnila svod mladých, na MVP získala VD3 – zdá se Vám, že by měla mít splněné chovné podmínky dle předpisů klubu? Správně, ještě chybí bonitace! A tou fena neprošla. Respektive ji nedokončila. Proč?
Díky Zpravodaji č. 65 se lze dočíst o „drobnosti“ – a to doplnění bonitační karty o kód Wf.
Celorepublikový výbor prodiskutoval a schválil od 1.6.2009 tento nový kód.
O co jde? – cituji ze Zpravodaje: “ Jde o nestandardní nadbytek černé barvy na hlavě, plecích a končetinách (pes je zbarven jako dobrman). Týká se rovněž nežádoucí barvy bílé na končetinách či velké bílé skvrny na hrudi (standard připouští malou skvrnu max. velikosti krabičky od zápalek)“.
Alotrii by byl tento kód zadán vloni na podzim (2009) na bonitaci v Praze (asi jako první feně v republice a nevím o žádném dalším erdelovi). Panička to dlouze rozdýchávala, protože kdyby šla na bonitaci na jaře, Arty by byla uchovněná. Ještě by totiž stihla zadání toho „hodného kódu“ jen o nadbytečné černé barvě (a ano, drobný nadbytek černé barvy po čerstvejší úpravě srsti je u ní znát, to zdědila po otci, který ale zase nenakryl půlku republiky, tudíž by bývala mohla vzniknout nová krevní linie). Jenže to nestihly.
Nevím o tom, že bych chovala dobrmany a ta hranice mezi kódem dřívějším Wa (nadbytek černé barvy) a vyřazujícím novým Wf je zřejmě velmi úzká a subjektivní. Obzvláště, když se podívám do jiných CHS, kde je v klidu černouché zvíře uchovněno.
Neberte prosím toto mé zamyšlení jako zklamání nad tím, že Alotria nebude uchovněna. Kdyby panička chtěla, jistě by se nějaká obezlička našla, jako to činí jiní. Ale ona se již smířila. Takže o to nejde.
Spíše o to, jakým směrem jde erdelí chov – že exteriér je už teď skutečně nade vše. Přitom počet výstavních jedinců erdelů v kruhu je oproti jiným plemenům značně prořídlý. Tak proč se musí z chovu vyřazovat zdravá zvířata?
Případně i ta, která mají stočený nekupírovaný ocas? Když se podívám na výsledky Crufts – i vrtule odcházejí s excellent známkou. Ale ono je jednodušší ocásek zkrátit a hnedka ten erdel vypadá lépe a nikdy se nikdo nedozví, jak by vypadal stejný pes s nekupírovaným ocáskem.
U mého druhého srdečního plemene – rtw – se ocasy nesmí díky nařízení klubu kupírovat již pět let. A to šlo o kompletní kupíraci.
Pokud se má měřit všem erdelatům stejným metrem – tak ať se vůbec nekupíruje a nezastírají se případné vrtulky. A uvidí se, kolik zvířat bude mít v dospělosti ocas vesele nesen a nepřetočen.
Tak to jest mé soukromé zamyšlení. Nesourodé, stejně jako naše smečka. Spokojená smečka, protože ač s vrtulkama erdel i rtw – hodnotu jim to v mých očích nesnižuje. Naopak, alespoň jejich nechápavé výrazy občas vynahradí jejich chápavé ocasy.

P.S. – Nejen erdelům zdar.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články o erdelech. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.